Bardzo lubianymi kamieniami szlachetnymi są akwamaryny. Są one przezroczyste, barwy niebieskozielonej. Barwę tę można uzyskać przez podgrzewanie niektórych odmian berylu.

Szczególnie poszukiwane są kamienie o odcieniach ciemniejszych, które nigdy jednak nie osiągają głębi barwy szmaragdów. Nazwę akwamaryn wprowadził Beotius de Boot, autor wydanej po łacinie historii kamieni szlachetnych (1609), w związku z jego barwą zbliżoną do wody morskiej (łac. aqua marina – woda morska).

Akwamaryny odznaczające się piękną barwą zaczęto wydobywać w XVIII w. z piasków w Brazylii. Najważniejszymi obszarami występowania beryli są: Brazylia (Minas Gerais, Bahia, Marambaia, Espfrito Santo) i Madagaskar (Tananariwa, Antsirane, Maharitra i in,) Występuję on również na Uralu (Murzinka, obszar ilmeński pod Miaskiem), na Syberii, w Indiach (Madras, Pettalai) i na Sri Lance, w Australii (Nowa Południowa Walia), w południowo-zachodniej Afryce (Spitzkopje) i w USA (Kalifornia, Kolorado, Connecticut, Maine, Północna Karolina).

10 ciekawych faktów o akwamarynie:

Najczęściej stosowaną postacią szlifu akwamarynu jest szlif schodkowy, nieraz kombinowany ze szlifem nożycowym. W celu wykorzystania wydłużonej formy kryształów stosuje się przekrój prostokątny lub podłużnie owalny. Odpowiednią grubość musi mieć szlif jasno zabarwionych kamieni.

fragment książki „Kamienie Szlachetne” Kazimierz Maślankiewicz

Dodaj komentarz