Pierścionek z ametystem

Ametyst jest jednym z najciekawszych i najchętniej wykorzystywanych w jubilerstwie minerałów

Ametyst to kamień naszych emocji. Daje poczucie bezpieczeństwa i harmonii. Przynosi i wspomaga transformację. Zamienia też w pozytywne nasze negatywne uczucia.

Ametyst jest jednym z najciekawszych i najchętniej wykorzystywanych w jubilerstwie minerałów. Uwagę przede wszystkim przykuwa jego niejednolita fioletowa barwa, pięknie komponująca się zarówno ze złotem, jak i ze srebrem. Ametyst lubi także towarzystwo innych kamieni.

Jako jubilerska ozdoba ametyst zachwycał nawet najbardziej wymagających. Właśnie dlatego pojawiał się on m.in. w berłach królów brytyjskich – w tym w berle Katarzyny Wielkiej. Znany jest także papieski pierścień z ametystem, który znajduje się w skarbcu watykańskim. Na uwagę zasługuje także współczesna biżuteria z ametystem

https://www.ofeminin.pl/moda/najnowsze-trendy/ametyst-piekny-kwarc-w-bizuterii-luksusowych-marek/0x87hst

Ametysty z polskich Karkonoszy znane są zarówno w Polsce, jak i w Europie. Ich sława ma długą historię – występowanie ametystów w tych górach było znane od dawna.

W pamiętniku Izabeli Czartoryskiej znajdziemy opis wycieczki z 1816 roku do Wodospadu Kamieńczyka,  w którym wspomina ona, że „…zbieraliśmy ametysty znalezione wśród skał. Powróciliśmy… do Cieplic objuczeni kamieniami, kwiatami, ametystami, pełni podziwu i wrażeń”.

W Karkonoszach ametysty występują w wielu miejscach, zarówno w ich zachodniej jak i wschodniej części. Ciekawym jest, że niektóre lokalizacje, eksploatowane w czasach historycznych oraz opisywane przez naukowców niemieckich, po wojnie przez Polaków „odkrywane” były na nowo. Część wystąpień tego minerału , m.in. w Karpaczu nie doczekała się jeszcze nawet opisu w polskiej literaturze.

Najbardziej znanym miejscem, gdzie w polskich Karkonoszach bez trudu można znaleźć ładnie wybarwione ametysty, są okolice Szklarskiej Poręby. W dolinie Złotego Potoku, powyżej żółtego szlaku prowadzącego do schroniska pod Łabskim Szczytem, odsłania się żyła kwarcowa z ametystem. Jest ona widoczna po obu stronach strumienia,

e-karkonosze.eu/przyroda/ametysty-polskich-karkonoszy/

Dodaj komentarz