kolczyki z andaluzytem

Andaluzyt, wspierający uczciwe i szlachetne przedsięwzięcia

Andaluzyt został odkryty w hiszpańskiej Andaluzji, skąd jego nazwa. Minerał ten ma efekt pleochroizmu, tzn. Może zmieniać kolor pod różnymi kątami oświetlenia.

Dlatego jest nieraz nazywany „aleksandrytem dla ubogich”, ale właściwość ta przejawia się niezależnie od rodzaju oświetlenia, podczas gdy na kolor aleksandrytu wpływa zmiana światła dziennego i sztucznego.

Współcześni mistycy wierzą w moc andaluzytu, twierdząc, że zabiera on swego właściciela na nowy poziom świadomości, otwiera przed nim święte zakątki wszechświata, pomaga połączyć się z duchowymi bytami. Znając tę ​​zdolność kamienia, Nostradamus miał dużo biżuterii i amuletów od andaluzytu.

Andaluzyt jest krzemianem glinu, tworzącym duże rombowe kryształy rozmaitej barwy, podobne z wyglądu do niektórych odmian turmalinu i apatytu.

Odznacza się silny pleochroizmem. Twardość jego wynosi 7,5 w skali Mohsa. Do celów jubilerskich używa się najczęściej odmian zielonych do żółtawobrunatnych pochodzących z Brazylii (Minas Novas). Występuje w Hiszpanii (Andaluzja), na Sri Lance, w Kanadzie, na Uralu i w USA w stanie Maine i Massachusetts.

Odkryty w 1754 roku Andaluzyt jest używany do produkcji materiałów ogniotrwałych o wysokiej zawartości tlenku glinu i drobnych wyrobów ceramicznych (rurki pirometryczne, izolatory). Nie wymaga wstępnego pieczenia, ponieważ po podgrzaniu nieznacznie zwiększa swoją objętość (do 5%). Odporność ogniowa skał andaluzytów na 1850 ° C.

Dodaj komentarz