Szmaragd

Beryle

Szmaragdy spotykane są również w Indiach (Kaliguman, Ajmer, Udajpur, Radżasthan), Egipcie (wschodni Asuan) i Afryce Południowej (Leisdorp). Drobne szmaragdy występują w łupkach krystalicznych w dolinie rzeki Habach w Tyrolu.

Duże złoża szmaragdów znajdują się na Uralu. Skałą macierzystą są łupki biotytowe, w których występują szmaragdy wraz z towarzyszącymi minerałami – chryzoberylem i fenakitem, które są również związkami pierwiastka berylu. Szmaragdy uralskie nad rzeką Tokowoja pod Swierdłowskiem zostały przypadkiem odkryte dopiero w 1831 r. W ciągu stu lat wydobyto stąd około 15 tysięcy kilogramów tych drogocennych kamieni.

Szmaragdom nadaje się najczęściej formę szlifu schodkowego, którego odmiana nosi nazwę szlifu szmaragdowego; nieraz stosuje się szlif mieszany lub szlif brylantowy, a także szlif nożycowy. Mętne lub spękane kamienie, które wśród szmaragdów są częste, szlifuje się w formie kaboszonu, nieraz, zwłaszcza kamieniom przeznaczonym na naszyjniki, nadaje się kształt kulisty lub owalny.

Nazwa szmaragdy brazylijskie oznacza szmaragdy pochodzące z Brazylii, niekiedy jednak nazwy tej używa się w określeniu do zielonych turmalinów. Nazwa szmaragdy wschodnie jest używana na określenie zielonych odmian korundu, nazwa szmaragdy syberyjskie oznacza zielony turmalin, szmaragd uralski granat demantoid, szmaragd afrykański (lub szmaragd fałszywy) – zielony fluoryt. Niekiedy używa się również nazwy szmaragd litowy na określenie hiddenitu, a nazwy szmaragd miedziowy na określenie dioptazu. Szmaragdem wieczorowym(evening emerald) nazywają niektórzy jubilerzy chryzolit będący zieloną odmianą oliwinu.

Od jakości kamieni, przede wszystkim od pięknej barwy i doskonałej, pozbawionej zmętnień przezroczystości, zależy ocena szmaragdu. Najwyżej cenione są szmaragdy ciemnozielone, pozbawione jakichkolwiek zmętnień i spękań. Duże, nie zawierające błędów szmaragdy osiągały wartość wyższą od brylantów i stanowiły najcenniejszą ozdobę skarbców królewskich. Ceny szmaragdów są zawsze wysokie, znaczna bywa również ich rozpiętość w zależności od wielkości i jakości kamieni.

Dodaj komentarz