Szmaragd

Beryle

Bardzo lubianymi kamieniami szlachetnymi są akwamaryny. Są one przezroczyste, barwy niebieskozielonej. Barwę tę można uzyskać przez podgrzewanie niektórych odmian berylu. Szczególnie poszukiwane są kamienie o odcieniach ciemniejszych, które nigdy jednak nie osiągają głębi barwy szmaragdów. Nazwę akwamaryn wprowadził Beotius de Boot, autor wydanej po łacinie historii kamieni szlachetnych (1609), w związku z jego barwą zbliżoną do wody morskiej (łac. aqua marina – woda morska).

Akwamaryny odznaczające się piękną barwą zaczęto wydobywać w XVIII w. z piasków w Brazylii. Najważniejszymi obszarami występowania beryli są: Brazylia (Minas Gerais, Bahia, Marambaia, Espfrito Santo) i Madagaskar (Tananariwa, Antsirane, Maharitra i in,) Występuję on również na Uralu (Murzinka, obszar ilmeński pod Miaskiem), na Syberii, w Indiach (Madras, Pettalai) i na Cejlonie, w Australii (Nowa Południowa Walia), w południowo-zachodniej Afryce (Spitzkopje) i w USA (Kalifornia, Kolorado, Connecticut, Maine, Północna Karolina).

Najczęściej stosowaną postacią szlifu akwamarynu jest szlif schodkowy, nieraz kombinowany ze szlifem nożycowym. W celu wykorzystania wydłużonej formy kryształów stosuje się przekrój prostokątny lub podłużnie owalny. Odpowiednią grubość musi mieć szlif jasno zabarwionych kamieni.

Piękną przezroczystą odmianą berylu o barwie żółtej jest heliodor. Odmiana ta, zwana również złotym berylem, była znana od dawna w Cejlonie. W 1910 r. w Namibii odkryto złoże złotego beryluodznaczającego się wyjątkowo piękną barwą i nadano mu nazwę heliodor, co oznacza dar słońca.

Przypuszcza się, że stwierdzenie w tym kamieniu zawartości substancji radioaktywnych jest przyczyną jego pięknej barwy. Przez pewien czas barwa heliodor była używana tylko na określenie beryli południowoafrykańskich, obecnie jednak niemal powszechnie stosuje się ją do przezroczystych żółtych odmian berylu.

Przezroczystą odmianą berylu barwy różowej jest morganit, znany również pod nazwą worobiewit. Nazwa morganitu pochodzi od miłośnika i zbieracza kamieni szlachetnych J. T. Morgana, nazwa worobiewit – od nazwiska rosyjskiego mineraloga W. I. Worobiewa.
Morganit został znaleziony w okolicach San Diego (Kalifornia) i na Madagaskarze. Kamienie z Madagaskaru są barwy czystoróżowej, kamienie kalifornijskie mają odcień różowołososiowy. W miejscach występowania morganitu znajdowane są również inne kamienie szlachetne – kuncyt (odmiana spodumenu) i rubelit (różowy turmalin).

Bardzo czystą, przezroczystą odmianą berylu jest goszenit. Został on znaleziony w Ameryce Północnej w Goshen (Massachusetts), Maine, Connecticut i Kalifornii.

Dodaj komentarz