Szmaragd

Beryle

Rozpoznawanie i imitacje.

Szmaragd odznacza się tak charakterystyczną barwą, że doświadczony znawca kamieni przeważnie szybko potrafi go rozpoznać. Niektóre jednak odmiany szmaragdów mogą przypominać inne zielone minerały: cyrkony lub szafiry, demantoid, chryzolit, jadeit lub zielony fluoryt. Szmaragd różni się od tych kamieni wyższą twardością oraz gęstością i własnościami optycznymi.

Syntetyczne szmaragdy otrzymali chemicy niemieccy dopiero w okresie międzywojennym. Kamieniom tym nadano nazwę Igmeralden. Pięknej barwy syntetyczne szmaragdy, bardzo podobne do naturalnych, wytwarza się od 1940 r. Zawierają one liczne inkluzje, nieraz tak podobne do zawartych w szmaragdach naturalnych, że odróżnić je potrafi tylko doświadczony znawca kamieni szlachetnych.

Syntetyczne szmaragdy mają coraz większe zastosowanie w jubilerstwie, gdyż dzięki ulepszonym metodom syntezy uzyskiwane są kamienie o dostatecznej wielkości. Zielone szkło berylowe (szmaragdowe). otrzymywane przez stopienie okruchów szmaragdów, pomimo podobnej barwy można łatwo odróżnić po odmiennych właściwościach fizycznych. Zielone syntetyczne korundy i spinele mają odmienne odcienie barw.

Akwamaryny mogą być naśladowane przez niektóre odmiany cyrkonów i topazów, a także przez spinele syntetyczne i szkło berylowe (akwamarynowe) otrzymywane przez stopienie okruchów akwamarynu.

W handlu często spotyka się dublety i tryplety naśladujące szlachetne odmiany berylu, nadaje im się formę szlifu schodkowego lub nożycowego.

Dodaj komentarz