bursztyny

Bursztyn

Zastosowanie.

Niegdyś przypisywano bursztynowi właściwości nadprzyrodzone. Miał on rzekomo leczyć i chronić przed niebezpieczeństwami, toteż noszono go jako amulet. Ze względu na aromatyczny zapach palącego się bursztynu używano go jako kadzidła przy różnych obrzędach religijnych i w czasie uczt.

Ozdoby bursztynowe wyrabiano już w czasach prehistorycznych, zwłaszcza w młodszym okresie epoki kamiennej i w epoce brązu. W wykopaliskach z tych okresów znajdowane są wyroby bursztynowe w postaci rozmaitych figurek ludzkich i zwierzęcych, siekierek i wisiorków, kubków itp. Późniejsze ozdoby bursztynowe pochodzą z grobowców egipskich, babilońskich i mykeńskich.

Kupcy feniccy 1000 lat p.n.e. zapoczątkowali handel bursztynem z ludami północy, podejmując trudne podróże nad Bałtyk. Handel ten przeszedł następnie w ręce Ligurów i Etrusków, wreszcie w III w. p.n.e. przejęli go Rzymianie. Szlaki handlowe prowadziły od Bałtyku aż po Morze Czarne i Śródziemne. W tych czasach wymieniano bursztyn na sól, broń i przedmioty wykonywane z brązu i złota. Bursztyn miał wówczas w Europie dużą wartość.

Imitacje bursztynu.

Bursztyn naśladują różne sztuczne żywice o podobnym wyglądzie i zbliżonych własnościach. Sztuczne bursztyny zanurzone w roztworze soli kuchennej (28 g soli na 0,25 l wody) toną, a bursztyn naturalny unosi się na powierzchni.

Dodaj komentarz