malachit

Co sprawia, że ​​malachit jest tak hipnotyzujący?

Grecki filozof Theophrastus przeklął go z lekką pochwałą, nazywając „pseudo-szmaragdem”.

Każdy, kto widział zdjęcia oszałamiającej sali Malachitowej w Pałacu Zimowym w Sankt Petersburgu, zaprojektowanym w 1839 roku jako miejsce, w którym żona Mikołaja I, cesarzowa Aleksandra Fiodorowna mogła przyjmować gości, wie, że nie ma nic pseudo- w tym pięknym i natychmiast rozpoznawalnym minerale.

Nawet na małą skalę, skomplikowane pierścienie różnych odcieni bogatej zieleni sprawiają, że malachit należy do najbardziej oszałamiających kamieni. Jego imię, nadane przez Pliniusza Starszego, pochodzi od greckiego słowa „mallow „, zielnej rośliny zielnej, Nazywanie go pseudo-szmaragdem to jak nazywanie jeziora pseudo-oceanem.

Wielowarstwowe pierścienie kamienia powstają z czasem, gdy roztwory wodne zawierające rozpuszczoną miedź wchodzą w kontakt z węglanem wapnia (wapieniem) lub gdy roztwory węglanu wapnia wchodzą w kontakt ze skałami zawierającymi miedź. Złogi malachitowe zwykle występują jako stalaktyty lub klastry drobnoustrojów – ukształtowane jak kiście winogron. Czasami pojawiają się one w postaci krystalicznej – czasami nawet jako dziwaczne, delikatne spirale – chociaż kryształy są zazwyczaj drobne.

Mogą również występować jako pseudomorfy -więc w rzeczywistości jest coś pseudo-o nich. Pseudomorfy to osady mineralne, w których pierwotny minerał został powoli zastąpiony innym. Malachit zazwyczaj występuje jako pseudomorf azurytu, niebieski minerał jak sama nazwa wskazuje, a próbki, w których proces ten jest niepełny, wykazują zarówno zieleń malachitu, jak i błękit azurytu. W rzadkich przypadkach jest to odwrócone i azuryt zastępuje malachit. Malachit może również tworzyć pseudomorfę chalkopirytu, gipsu, kalcytu lub pirytu. Często występuje obok innych minerałów, takich jak chryzokola, cuprit, turkus i limonit. Minerał, który może zawierać aż 58% miedzi, zazwyczaj tworzy się w strefach utleniania powyżej osadów miedzi i od dawna jest używany jako wskaźnik obecności miedzi poniżej.

www.earth.com/news/malachite-mesmerizing/

Dodaj komentarz