Pierścień z nefrytem

Czym są kamienie szlachetne i półszlachetne?

Dość często w życiu codziennym słychać takie słowa, jak „szlachetne” i „półszlachetne kamienie”. Pod cenną rzeczą jest pamiętać o minerałach, które powstały w skorupie ziemskiej i mają specjalne, optymalne cechy i wyjątkowe dane estetyczne (połysk, przezroczystość, kolor).

Zgodnie z prawem kamienie szlachetne to naturalne diamenty (diamenty), szafiry, szmaragdy, rubiny, aleksandryt, unikatowe wykształcenie bursztynowe i perły naturalnego pochodzenia. Wszystkie inne kamienie są nazywane półszlachetne lub kamienie. Oficjalnie jednak nie ma czegoś takiego jak „kamienie półszlachetne”, a profesjonaliści nigdy z niego nie korzystają.

Ukończono gradację kamieni szlachetnych i półszlachetnych, aby jakoś odróżnić najwyższą kategorię kamieni o najlepszych cechach od pozostałych minerałów, które w tych cechach są w pewien sposób gorsze.

Kamienie szlachetne charakteryzują się wysoką twardością, wysokim stopniem przezroczystości, stabilną zdobyczą w wystarczającej ilości oraz faktem, że istnieje pewna regulacja dotycząca ich sprzedaży na poziomie państwowym. Wiele innych kamieni, które są uważane za półszlachetne, może być godne dostania się do ich szeregów, wyższe są ich odpowiedniki. Wszak pojęcie „półszlachetne” – raczej warunkowe i oznacza te same drogocenne minerały, ale po prostu bardziej niższą kastę, z nieco mniej doskonałymi naturalnymi cechami. Ponieważ określenia „kamienie szlachetne” i „półszlachetne” nie są całkiem poprawne, branża biżuterii jest częściej używana w odniesieniu do „biżuterii”.

Jednak nie wszystko jest takie proste. W przypadku biżuterii, nie tylko traktowane klejnoty pochodzenia naturalnego, ale także kilka innych: na przykład syntetycznych, wzbogaconych i składników.

Kamienie syntetyczne są to kamienie otrzymywane sztucznie, ale z wykorzystaniem tych samych składników, z których wykonane są kamienie naturalne. kamienie syntetyczne – to tańsze analogi naturalnych kamieni szlachetnych (diament, rubin, szmaragd, szafir, Aleksandryty), które mają te same właściwości fizyczne i właściwości optyczne oraz prototypy ich naturalnego pochodzenia. Syntetycznie stworzone kamienie są tak podobne do ich naturalnych odpowiedników, że jeśli nie jesteś specjalistą, nigdy nie oddzielisz syntetycznego minerału od naturalnego.

Nie należy mylić ich z syntetycznymi kamieniami z imitacją, która jest również wynikiem ludzkiego wysiłku, ale w przeciwieństwie do syntetycznych kamieni, które mają ten sam skład z naturalnymi klejnotami, tylko na zewnątrz przypominają ich szlachetne inspiracje. Na przykład naśladowanie diamentu jest legendarną narzeczoną, która jest czasami tańsza, a imitacja rubinu może być również jakościowo oprawiona w szkle w kolorze czerwonym.

Regenerowane kamienie – są to przetworzone kamienie naturalne, które przeszły różne metody przetwarzania w celu poprawy ich danych zewnętrznych i ogólnych właściwości fizycznych. Aby poprawić kolor i czystość kamieni, są one poddawane napromieniowaniu, obróbce termicznej, impregnacji specjalnymi olejami i innym manipulacjom. Na przykład, w wyniku impregnacji kamienia woskiem i olejem oraz wypełnienia pustych przestrzeni żywicą epoksydową, mikropęknięcia i inne zewnętrzne niedoskonałości stają się mniej zauważalne w minerałach. Obróbka cieplna pozwala zmienić kolor kamienia – aby był jaśniejszy lub ciemniejszy, a przez to – bardziej wizualnie ciekawy i niepowtarzalny. Również zmiana koloru pomaga w procedurze napromieniania.

Kamienie kompozytowe (dupleksy, trojaczki) nazywane są kamieniami jubilerskimi, wykonanymi z kilku, sklejonych ze sobą, części składowych. Specjalne wyposażenie pozwala stworzyć wygląd dużego monolitycznego kamienia, który wygląda na zewnątrz bardziej spektakularnie niż mniejsze okazy. Ponadto, skład takich kamieni może obejmować zarówno elementy naturalne, jak i syntetyczne. Na przykład górna, najbardziej zauważalna część dekoracji może zawierać prawdziwy klejnot (na przykład rubinowy), a jego dolne części boczne – rubinowy lub syntetyczny. Z reguły biżuteria z kamieniami składowymi okazuje się bardzo piękna, spektakularna, żywa i ekspresyjna.

Określ, które kamienie są ozdobione cenną biżuterią, możesz od sprzedawcy sklepu, który zawsze mówi charakter pochodzenia wstawiania każdej konkretnej biżuterii.

serebro.ua

Dodaj komentarz