chryzopraz

Kamienie szlachetne występujące w Polsce

Z kamieni szlachetnych występujących w Polsce należy wymienić znany od wieków i zbierany nad Bałtykiem i Kurpiach bursztyn oraz występujące na Dolnym Śląsku chryzoprazy i nefryty, odmiany kwarcu i chalcedonu, a także minerały krzemianowe, jak beryle, granaty, turmaliny i inne.

Bursztyn bałtycki
James St. John/Flickr/(CC BY 2.0)

Dolny Śląsk należy do nielicznych obszarów na świecie, gdzie występują chryzoprazy. Były one eksploatowane już w średniowieczu w Szklarach i w Kozienicach Śląskich. Używano ich jako materiału na szlachetne okładziny oraz do wyrobów złotniczych i jubilerskich. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszył się chryzopraz dolnośląski od połowy XVIII w. Był on ulubionym kamieniem Fryderyka Wielkiego i w różnych muzeach Europy można spotkać wyroby z dolnośląskiego chryzoprazu, zwłaszcza modne niegdyś tabakierki nierzadko zdobione również brylantami.

Cenionym w świecie kamieniem jest również nefryt występujący na Dolnym Śląsku, głównie w Jordanowie na południe od Wrocławia. Podobnie jak chryzopraz jest on szlifowany w postaci kaboszonów i stosowany w jubilerstwie, zwłaszcza do wyrobu pierścionków.

Na obszarze masywów granitowych Dolnego Śląska, głównie w masywie Strzegomia występuje kwarc w postaci kryształu górskiego (czyli skalnego) oraz kwarcu dymnego (zadymionego), który również może znaleźć zastosowanie jako kamień ozdobny. Znane jest również występowanie kwarcu w Jegłowej.

Zainteresowanie powinien wzbudzać także fioletowy ametyst, nadający się do wyrobu różnego rodzaju ozdób i biżuterii. Znany on jest przede wszystkim z okolic Kletna. Obficie występujące na niektórych obszarach Dolnego Śląska agaty również mogą być stosowane w artystycznym zdobnictwie i jubilerstwie.

fragment książki: „Kamienie Szlachetne” Kazimierz Maślankiewicz

Dodaj komentarz