szmaragd kolumbijski

Kolumbijskie szmaragdy z kopalni Cunas

Kolumbijskie szmaragdy wyróżniają się doskonałym nasyceniem, niepowtarzalnym połyskiem i żywymi kolorami.

W górach zachodniej Boyacá, Kolumbia, w ciągu milionów lat, natura stworzyła arcydzieło we wspaniałej kopalni Cunas. Tam rodzą się szmaragdy „Magnificent Green”, najpiękniejsze w kraju.

Kopalnia Cunas została odkryta 25 lat temu przez myśliwych, którzy odpoczywając na szczycie góry, znaleźli szmaragdy. Kiedy kamienie zostały poddane analizie w lokalnych firmach, zdano sobie sprawę, że ten rodzaj szmaragdu jest inny, jego kolor jest wyjątkowy!

Od tego czasu firma Esmeraldas Santa Rosa rozpoczęła wydobywanie kamieni, wzbudzając podziw i uznanie na rynku międzynarodowym.

Trzy pokolenia rodziny poświęciły swoje życie i wysiłki na rzecz rozwoju i ewolucji wyspecjalizowanego wydobywania szmaragdów.

Esmeraldas Santa Rosa współpracuje ze społecznością, tworząc miejsca pracy i utrzymania dla setek Kolumbijczyków, wyrosłych w tej branży, która jest jednym z najbardziej emblematycznych produktów eksportowych w Kolumbii.

szmaragd kolumbijski
Szmaragd z kopalni Cunas

Nazwa „Magnificent Green”, nadaje brzmienia szmaragdowym kryształom z kopalni Cunas, inspirowana jest wspaniałym ptakiem, rodzajem rajskiego ptaka, pochodzącego z Papui Nowej Gwinei, który ukazuje tę opalizującą zieleń na piersiach, aby przyciągnąć kobietę unikalnym tańcem.

Magnificent Bird-of-paradise
Magnificent Bird-of-paradise Cicinnurus magnificus

Starożytna kolumbijska legenda dotyczy dwóch nieśmiertelnych istot ludzkich, mężczyzny i kobiety o imionach Fura i Tena, stworzonych przez boga Muisca, aby zaludnić ziemię.

Jedynym zastrzeżeniem było, że te dwie istoty ludzkie musiały pozostać wierne sobie nawzajem, aby zachować wieczną młodość. Fura, kobieta jednak nie pozostała wierna. W konsekwencji ich nieśmiertelność została im odebrana. Oboje szybko się postarzali i ostatecznie zmarli.

Później zlitowano się nad nieszczęśliwymi istotami i zamienino je w dwie skały, w których głębi łzy Fury stały się szmaragdami. Dzisiaj szczyty Fura i Tena wznoszą się odpowiednio o około 840 i 500 metrów nad dolinę rzeki Minero, są oficjalnymi strażnikami szmaragdowej strefy Kolumbii. Znajdują się one w przybliżeniu 30 km na północ od kopalni Muzo, gdzie znajdują się największe kopalnie szmaragdów w Kolumbii

Dodaj komentarz