chryzopraz

Kopalnia Chryzoprazu, Opalu i Niklu w Szklarach

To ewenement na skalę europejską. Nawet w skali światowej pod względem ilości występowania minerałów.

Tutaj zinwentaryzowano ich ponad 80 w tym rzadkie jak Chryzoprazy i Opale. W Australii – jako w drugim miejscu – odkryto złoża chryzoprazu i wtedy Szklary przestały być jednym, jedynym takim miejscem w świecie.

W niewielkich Szklarach koło Ząbkowic Śląskich można zwiedzać kopalnię, w której przed laty wydobywano najcenniejsze dla przemysłu jubilerskiego minerały. Raj dla studentów geologii i jedno z kilku miejsc na Ziemi, gdzie znajdziemy unikatowe minerały chętnie wykorzystywane w jubilerstwie. To kopalnia Niklu, Chryzoprazu i Opalu w Szklarach oraz jej dostępna do zwiedzania sztolnia Robert.

https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/67438/Unikatowe-mineraly-w-kopalni-w-Szklarach

chryzopraz

Chryzopraz należy do tej samej rodziny co popularne agaty, czyli do kwarców skrytokrystalicznych i powstaje z krzemionki (dwutlenku krzemu). Chryzopraz jest przeświecającą, zieloną odmianą chalcedonu, swoją piękną, pozytywnie nastrajającą barwę zawdzięcza domieszce niklu.

Zielone kamienie chryzoprazu były już cenione przez Egipcjan, Greków i Rzymian. W średniowieczu kamienie były wykorzystywane do zdobienia naczyń liturgicznych, a w epoce wiktoriańskiej zyskał na popularności oprawiany w brosze i pierścienie. Dzisiaj chryzopraz jest atrakcyjnym minerałem, chętnie wykorzystywanym w drogiej biżuterii złotej i srebrnej.

blog.royal-stone.pl/chryzopraz-dolnoslaskie-zielone-zloto/

Dodaj komentarz