Korale

Korale przynoszą swym właścicielkom urodę, przyciągają męskie spojrzenia i chronią zdrowie

Specjaliści twierdzą, że odróżnienie prawdziwych korali nie powinno sprawić większych kłopotów nawet laikom. Nie wyprodukowano bowiem dotychczas naturalnych korali w sztucznych warunkach.

Popularne są natomiast ich imitacje. Nawet jeśli bardzo przypominają one naturalne, łatwo jest odróżnić je od oryginalnych, wyłowionych z głębi oceanu. Korale otrzymane sztucznie są dużo lżejsze od prawdziwych. Jeśli potrzemy je suknem, wydzielą nieprzyjemny zapach, podczas gdy prawdziwe korale są bezwonne. Możemy również obejrzeć nasze okazy pod mikroskopem. Oryginał i imitacja różnią się zasadniczo budową.

Prawdziwe korale należą do biżuterii o dużej wartości materialnej. Ozdoby z nich wykonane są stylowe i bardzo ładne, zwłaszcza w oprawie ze złota lub srebra. Ze względu na dużą liczbę odcieni, twardość oraz połysk, mistrzowie sztuki jubilerskiej łączą korale najczęściej właśnie z metalami szlachetnymi oraz z perłami. W takiej aranżacji wyglądają podobno najpiękniej. Nie da się też odmówić uroku sznurom korali, połączonych w jedną bogatą całość. We Włoszech używano dawniej korali do rzeźbienia kamei, które zdobiono kwiatowym wzorem. W epoce baroku kolorowe komplety biżuterii z korali nosiły wielkie damy. Haftowano też koralami stuły i ornaty. Kiedy sfery wyższe uznały koralową biżuterię za pospolitą, korale ozdobiły szyje mieszczek i wiejskich dziewcząt. Odżyły jako ozdoby ponownie w XIX wieku, szczególnie w Anglii i we Włoszech, nawiązując swym wzorem do czasów antyku.

Warto wiedzieć, że korale szlachetne należą do korali sześciopromiennych i w odróżnieniu od innych korali, nie biorą udziału w budowie raf. Żyją wyłącznie w morzach gorących, gdzie temperatura nie może być niższa niż 20oC. Szlachetne korale występują dziś w przyrodzie bardzo rzadko. Jest ich ponadto coraz mniej, a rosną niezwykle wolno.

mydrea.ms/korale-czy-naprawde-prawdziwe/

Dodaj komentarz