Nefryt

Nefryt, symbol długowieczności i zdrowia

Nefryt nazwa pochodzi od greckiego słowa nephros oznaczającego nerkę. Skała według starożytnych wierzeń miała właściwości lecznicze w schorzeniach nerek.

Na Wschodzie Nefryt uważa się za kamień szczęścia, który usuwa zanieczyszczenia z ciała wspierając nerki, leczy narządy wewnętrzne pomaga usuwać substancje odpadowe co jest bardzo korzystne dla zdrowia całego ciała i odnowy komórek i tkanek”.

Najbardziej znane miejsce występowania nefrytu to nieczynny już kamieniołom serpentynitu w Jordanowie Śląskim k. Wrocławia. Tam został on po raz pierwszy na Dolnym Śląsku i najprawdopodobniej również w Europie zidentyfikowany i opisany w 1884 roku przez niemieckiego uczonego H. Traubego.

Pod koniec XIX wieku rozpoczęto eksploatację nefrytu jordanowskiego. Nefryt jordanowski towarzyszy skałom leukokratycznym (jasne skały bogate w zoizyt, granat, diopsyd etc.) tworzącym strefę o grubości około 0,5 metra. W roku 1899 amerykański badacz kamieni G. F. Kunz wywiózł z Jordanowa, potężny blok nefrytu ważący ponad 2 tony. Okaz ten obecnie znajduje się w Metropolitan Museum w Nowym Jorku.

Dodaj komentarz