Bursztyn z jaszczurką

Rośliny i zwierzęta uwięzione w bursztynie

Najstarszy bursztyn pochodzi sprzed 320 milionów lat. Istnieją setki miejsc na całym świecie, które wytworzyły te szklisto-złote kamienie, ale tylko w kilka z nich spotkać można okazy ze skamieniałościami.

Największe złoże bursztynu pochodzi z regionu bałtyckiego, który obejmuje wschodnie Niemcy, Polskę i Rosję. Najnowsze analizy pokazują, że oryginalna żywica pochodziła z rzadkiej grupy drzew iglastych, z których obecnie żyje tylko jeden gatunek – sośnica japońska ( pionowa sciadopitys ).

Dominikana na Karaibach słynie z produkcji żółtego, złotego i rzadkiego niebieskiego bursztynu o wyjątkowej przejrzystości. Produkuje również więcej skamieniałości, zwłaszcza owadów, niż odmiana bałtycka.

Ale większość spektakularnych skamieniałości odzyskanych w ciągu ostatniej dekady pochodzi z Myanmaru – gdzie prawie jedna trzecia okazów zawiera inkluzje. Ten bursztyn był wydobywany na biżuterię od pierwszego wieku ne. Większość pochodzi z Doliny Hukawng w stanie Kachin na północy kraju.

Bursztyn w Birmie zawiera ogromną różnorodność zwierząt i roślin.

Pochodzenie bursztynu jest o wiele bardziej prozaiczne niż łzy bogów….cosmosmagazine.com/biology/the-history-of-life-in-golden-stones

Dodaj komentarz