spodumen

Spodumen , Kunzyt i Hiddenit

Minerał ten znany był od dawna, jednak jego przezroczyste odmiany, znajdujące zastosowanie jako kamienie jubilerskie, zostały znalezione dopiero przed kilkudziesięciu laty.

Przezroczysta, fioletowa lub różowa odmiana spodumenu nazwana została kunzytem, od nazwiska znanego amerykańskiego badacza kamieni szlachetnych G, F. Kunza (1856-1932), zielona – hiddenitem, od odkrywcy tej odmiany W. E. Hiddena (1853-1918).

Właściwości chemiczne.

Spodumen jest łańcuchowym krzemianem glinu i litu zawierającym nieraz domieszki sodu, potasu, żelaza, magnezu i manganu.

Właściwości fizyczne.

Spodumen ma łupliwość dwukierunkową według ścian słupa o kątach zbliżonych do 90 stopni. Twardość jego wynosi 6,5 – 7 w skali Mohsa, gęstość 3,1 – 3,2 g/cm3. Odznacza się silnym połyskiem. Barwę ma białą, zieloną lub różową, niekiedy jest także bezbarwny. Cechą charakterystyczną obu odmian spodumenu jest silny pleochroizm: u ukuzytu – fioletowy, ametystowy i bezbarwny, u hiddenitu – niebieskozielony, szmaragdowozielony i żółtozielony. Jednoskośne kryształy spodumenu dochodzą nawet do kilkumetrowej wielkości, Pokrój kryształów jest słupkowy.

Występowanie.

Spodumen spotyka się najczęściej w pegmatytach granitowych. Występuje w Ameryce Północnej, na Madagaskarze i w Brazylii; w Keystone w Dakocie Południowej (USA) znaleziono olbrzymie kryształy o długości dochodzącej do 16 m.

Kunzyt występuje w pegmatytach w Ameryce Północnej. W południowej Kalifornii i w stanie Maine znaleziono kryształy o pięknej ametystowofioletowej barwie, dochodzące do 1 kg. Różowe kunzyty znaleziono w pegmatytach na Madagaskarze oraz w Brazylii (Minas Gerais).

Znacznie rzadszy jest  hiddenit spotykany w Ameryce Północnej (Alexander County w Karolinie Północnej), na Madagaskarze i w Brazylii.

Przezroczystym odmianom spodumenu nadaje się zwykle postać szlifu brylantowego lub schodkowego.

Odróżnić spodumen od podobnych kamieni można przede wszystkim na podstawie wartości współczynników załamania światła.

Dodaj komentarz