szafir

Szafir

Niebieska barwna odmiana korundu, znany jest gównie z rozmaitych odcieniach błękitu. Najbardziej cenione są szafiry o odcieniu niebieskawego bławatka.

W starożytnym Egipcie i Rzymie uważano go za kamień prawdy i sprawiedliwości. Dla Chrześcijan był kamieniem kardynałów i biskupów. Niektóre szafiry oszlifowane w kaboszon i oświetlone jasnym światłem odbiją na swej powierzchni promienną gwiazdę, taki kamień nazywany jest „szafirem gwiaździstym”.

Bywają też szafiry bezbarwne, zielone, różowe, żółte i pomarańczowe. Swój kolor zawdzięcza domieszce żelaza i tytanu. Jest to najbardziej tajemny spośród wszystkich klejnotów. Tradycyjnie nazywany „kamieniem wiary i spokoju ducha” uważa się go za kamień opiekuńczy. Daje on umiłowanie prawdy oraz zdolność do głębokiego przywiązania i wierności. Kamień ten zamyka w sobie wszystkie cnoty i ukryte moce będąc skarbnicą dobrodziejstw zdolną leczyć i uszczęśliwiać ludzi. Szafir zwany jest panem i władcą klejnotów, bo w swych cudownych zaletach przerasta wszystkie inne. Jest kamieniem mądrości, skrywającym w sobie tajemnice Prawdy.

Dodaj komentarz