kwarc dymny

Tajemniczy kwarc dymny

Już w starożytności kwarc dymny był używany do produkcji biżuterii, figurek rytualnych i akcesoriów religijnych. Jego niezwykły szarobrązowy kolor sprawił, że produkty były bardziej spektakularne i tajemnicze.

Istnieje kilka nazw tego niesamowitego kamienia półszlachetnego, jednak jest on najbardziej znany jako „rauchtopas” – w rzeczywistości kwarc dymny nie ma nic wspólnego z topazem. Złoża kwarcu dymnego znajdują się w Alpach Szwajcarskich, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych Ameryki, a także w Brazylii, Namibii i na Madagaskarze oraz Rosji.

Kwarc dymny ze względu na łatwość obróbki już od czasów starożytnych znajduje swoje zastosowanie w jubilerstwie i zdobnictwie. Największą popularność zyskał w Szkocji, gdzie bywa nazywany kwarcem z Cairngorm od nazwy szkockiego łańcucha górskiego, gdzie znajdują się jedne z jego największych złóż.  Szkoci wykorzystują go między innymi do zdobienia swoich strojów narodowych. 

https://www.kuzniasrebra.pl/info/poradnik-kamienie-w-naszej-bizuterii-kwarc-dymny.html
Pierścień z kwarcem dymnym

Uważa się, że kwarc dymny może pomóc w leczeniu wielu chorób, zarówno fizjologicznych, jak i psychologicznych. Kwarc Dymny to kamień polecany osobom nieśmiałym, niezdecydowanym, którym brakuje odwagi do podejmowania życiowych zmian czy wyzwań z obawy przed nieznanym. Pomaga otworzyć się na nowe możliwości, odgania nieracjonalne lęki, pozwala oderwać się od niezdrowych relacji, przyzwyczajeń i bierności. 

Dodaj komentarz