turmaliny

Turmalin

Turmalin należy do bardzo cenionych kamieni szlachetnych. Odznacza się wyjątkowym bogactwem barw; niekiedy w poszczególnych kryształach występuje rozmaite zabarwienie.

Nazwa turmalin pochodzi od syngaleskiego słowa turamali. Tak nazwano pierwsze turmaliny przywiezione do Europy z Cejlonu.

Właściwości chemiczne.

Skład chemiczny turmalinu jest bardzo złożony. Jest to borokrzemian magnezu, żelaza i litu, zawierający ponadto sód, potas, mangan i glin. Magnezowe odmiany turmalinów noszą nazwę drawitów, żelaziste – skoryli, także szerli lub szerlitów, litowe – elbaitów; odmiany chromowe są barwy ciemnoczerwonej. Turmaliny bogate w pierwiastki alkaliczne są przezroczyste i odznaczają się pięknymi barwami.

Postać.

Turmaliny tworzą zwykle dobrze wykształcone kryształy należące do układu trygonalnego. Poprzeczny przekrój kryształów ma zwykle nieco zaokrąglony zarys trójkątny. Zakończenie słupa stanowią ściany piramid trygonalnych. Na ścianach słupa występuje prążkowanie równoległe do osi głównej. Kryształy są na ogół niewielkie, niekiedy jednak mają długość 20 cm i więcej oraz kilka centymetrów średnicy; wyjątkowo zdarzają się kryształy dochodzące do 3 m długości. Nierzadko turmalin tworzy skupienia pręcikowe, koncentryczno-promieniste (tzw. słońce turmalinowe), igiełkowe lub ziarniste.

Dodaj komentarz