turmaliny

Turmalin

Zastosowanie.

W ostatnich latach turmaliny stały się poszukiwanymi i cenionymi kamieniami. Twardość turmalinu 7 – 7,5 w skali Mohsa jest nieco za mała, aby można go stosować do wyrobu pierścieni. Turmalin używa się głównie do ozdoby przedmiotów nie narażonych bezpośrednio na ścieranie, jak brosze, zawieszki, wisiorki itp. W Chinach używano dawniej czerwonych turmalinów do sporządzania guzów na czapki mandarynów.

Z różnych rodzajów szlifów najczęściej stosuje się tabliczkowy i schodkowy, rzadziej brylantowy i rozetowy. Promień nadzwyczajny, prostopadły do wydłużenia kryształu, jest w turmalinie nieporównywalnie silniej pochłaniany niż promień zwyczajny, równoległy do głównej osi kryształu. Dlatego aby uzyskać najkorzystniejsze barwy, główną płaszczyznę kamienia przecina się równolegle do pionowej osi kryształu z; oszlifowany w ten sposób kamień wykazuje różnicę barw przy obrocie w różnych kierunkach kryształu. Kocie oko turmalinoweszlifuje się w kształcie kaboszonów.

Przezroczyste zielone odmiany turmalinu służyły do wyrobu płytek polaryzujących. Duże kryształy, wykazujące własności piezoelektryczne, znajdowały zastosowanie w radiotechnice.

W handlu jubilerskim turmalinami syberyjskimi nazywane są karminowoczerwone lub fioletowoniebieskie turmaliny z Uralu, a turmalinami chińskimi – turmaliny z USA, które na dużą skalę eksportowano do Chin. Wiele używanych nazw może nabywców wprowadzić w błąd. Turmaliny zielone nazywa się nieraz szmaragdami brazylijskimi, niebieskie – szafirami brazylijskimi, żółtozielone – chryzolitami brazylijskimi, a żółte – chryzolitami cejlońskimi.

turmalin

Ciemne odmiany czerwonofioletowe mają nieraz nazwę turmalinu Bordeaux ze względu na barwę podobną do wina Bordeaux. Nazwą trip określa się nieraz turmaliny brunatnożółte. Używana niekiedy nazwa syntetyczne turmaliny odnosi się do syntetycznych spineli, rzadziej do syntetycznych korundów.

Wartość turmalinów zależy od ich jakości, zwłaszcza atrakcyjności barw, i ulega znacznym zmianom. Powojenne ceny zielonych kamieni brazylijskich w szlifierskim okręgu Idar-Oberstein wynosiły od 1 do 6 dolarów za 1 kr (najlepsze kamienie osiągały  cenę około 12 dolarów), a ceny turmalinów afrykańskich wynosiły około 3-14 dolarów za 1 kr. Cena kamieni czerwonych dochodziła nieraz do około 17 dolarów za 1 kr.

Dodaj komentarz